Zavřít

Registrace
NAPIŠTE NÁM

Správný blog

Správná práce - proč vznikla?

Na začátku roku jsem potkal jednoho bývalého kolegu. Právě odcházel ze své bývalé práce a měl rozhodně co říci k tomu, jak se mu tam pracovalo. Nebyly to klasické stížnosti, které člověk ze sebe dostává pokaždé, když odchází z nějakého zaměstnání – naopak, byly to velmi přesně a kvalitně popsané věci, podle kterých by se třeba jeho nástupce mohl orientovat. Zároveň se velmi aktivně zajímal, jestli jsem náhodou neslyšel, zda ve firmě, kam se tehdy hlásil, to není podobné a zda neznám někoho, kdo by mu mohl povědět více.

V té dané firmě jsem nikoho neznal, ale v tu chvíli jsem si uvědomil jednu věc. I v malé české kotlině, kde se všichni z oboru znají dlouhá léta, není na podobné otázky vždy odpověď. Říkal jsem si tenkrát, že by bylo pěkné, kdyby podobné zkušenosti, o tom kde se jak (a za kolik) pracuje, mohli být zajímavé i pro někoho dalšího.

Na českém internetu jsem tenkrát odpověď nenašel. Našel jsem ovšem stránku, která velmi podobným způsobem řešila tyto věci v zahraničí. Jmenuje se Glassdoor a když jsem ji objevil, začal jsem velmi intenzivně hledat, zda někdo z mých přátel s ní nemá zkušenosti a zda tam třeba nevložil nějaký komentář. Bohužel českých firem tam tenkrát moc nebylo, a pokud ano, tak většinou to byly české pobočky zahraničních korporací. Pro někoho, kdo by chtěl zůstat a pracovat v ČR, tedy ne moc praktické.

Sednul jsem si tenkrát k počítači a během prakticky jednoho týdne vznikla skoro celá kostra toho, co teď tady vidíte v první ostré verzi. Než jsem ale došel k veřejnému testování, vracel jsem se častokrát na začátek a mapoval, kdo a jak by měl zájem data vkládat. Jak je ověřovat. Jak rozlišit pomluvy od věrohodné kritiky. Jak přimět lidi k vložení. Stydí se za svůj bývalý plat, nebo ne?

Po čase jsem si řekl, že jediný způsob, jak to vyzkoušet, je web prostě a jednoduše spustit. Uvolnit ho v té verzi, kterou jsem měl už tenkrát připravenou. Dodat mu profesionální grafiku, jednoduchý styl. Začít ho zkoušet propagovat přes sociální sítě.

Termín 1.9. jako spuštění webu není náhodný. Studenti se vracejí do škol, spousta z nich se ale už rozhlíží po svém prvním zaměstnání. Brzy bude konec roku. Doba, kdy se práce mění nejčastěji, hlavně ve spojitosti s předsevzetím. Ale především rok 2014 už je jiný rok než deset nebo patnáct let zpátky. Už si nevybíráme práci jen aby nám pokryla nejnutnější výdaje. Už chceme pracovat tam, kde je hezké prostředí, příjemný kolektiv, smysluplná náplň práce.

Chtěl bych, aby vám Správná práce byla průvodcem na této cestě. Chtěl bych, aby vám opravdu pomohla najít tu správnou práci! Hodně štěstí!

Autor: Tomáš Vyskočil

2014-08-31
Twitter Facebook Google+


Spr·vn· pr·ce